Dlaczego ludzie używają Instagrama? Potrzeby które pomaga nam realizować popularna aplikacja.

Podziel się z nami swoimi zdjęciami – prostota, która się sprawdza

Instagram to platforma założona w 2010 roku jako aplikacja społecznościowa, która funkcjonuje jako przestrzeń, gdzie użytkownicy mogą dzielić się swoimi zdjęciami za pośrednictwem telefonu komórkowego. Po pięciu latach od wystartowania, Instagram uzyskał już 300 milionów aktywnych użytkowników, z 30 miliardów udostępnionych zdjęć. Można uznać, że Instagram jest uproszczoną wersją Facebooka, w której rodzaj treści są możliwie jak najbardziej ograniczony – opiera się głównie na bodźcach wizualnych. Uszczuplony model prezentacji contentu sprawia że użytkownik z łatwością zostaje pochłonięty przez wygodnie podane informacje – uwaga obserwatora jest chwytana poprzez zdjęcie które wyświetla się jako pierwsze, a utrzymana poprzez krótki tekst znajdujący się poniżej obrazu. Być może to w wygodzie mobilnej fotografii i łatwości obsługi aplikacji tkwi sekret jej sukcesu. Podobnie jak w innych platformach społecznościowych, użytkownicy mogą wchodzić w interakcję między sobą poprzez ich obserwowanie, komentowanie, „lubienie”, tagowanie oraz wysyłanie wiadomości prywatnych. Dodatkowo, można zapisać napotkane fotografie które wzbudziły szczególne zainteresowanie.

Dlaczego nie możesz przestać scrollować

Lee, Lee, Moon oraz Sung (2015) w artykule zatytułowanym „Pictures Speak Louder than Words: Motivations for Using Instagram” poszukują odpowiedzi na pytanie – dlaczego Instagram odniósł tak spektakularny sukces. Badacze próbowali odkryć strukturę motywów konsumentów, które sprawiają że aplikacja jest dla nich atrakcyjna. W tym celu przeprowadzili obszerną ankietę wśród 212 użytkowników Instagrama, której zadaniem było przeanalizowanie czynników takich jak rodzaj motywacji, aktywności, intencje i osobiste ustosunkowanie do aplikacji. Po analizie otrzymanych danych, wyodrębniono 5 społecznych i psychologicznych motywów, które są zaspokajane przez Instagram: interakcje społeczne, archiwizacja, samo ekspresja, eskapizm oraz podglądanie.

INTERAKCJE SPOŁECZNE – chcemy czuć więź

Instagram jest narzędziem interakcji z szeroką publicznością, pozwala zarówno znaleźć i poznać ludzi podobnych do nas poprzez „explore bar”, jak również utrzymać relacje z bliskimi znajomymi i rodziną. Siibak (2009) wykazał, że główną motywacją dla utworzenia profilu w mediach społecznościowych jest utrzymanie więzi społecznych. Pomimo, że badania nad treściami wizualnymi w mediach społecznościowych, są stosunkowo ograniczone, można założyć, że obrazy oraz filmy, przez swoją immersyjną naturę zmniejszają poczucie niepewności oraz zwiększają reakcję emocjonalne użytkowników. Pochłaniające właściwości Instagrama pozwalają wewnętrznie doświadczyć otoczenia prezentowanego na fotografiach, tworząc jednocześnie pozytywne ustosunkowanie wobec samego obrazu, jego twórcy jak i ludzi na nim przedstawionych. Taka forma interakcji ułatwia doświadczenia bliskości i wspólnoty z ludźmi, od których w rzeczywistym świecie dzieli nas dystans, zarówno fizyczny jak i społeczny. Blight (2017) w swoim badaniu wykazał, że użytkownicy Instagrama wykazywali silniejsze motywy społeczne niż użytkownicy Twittera. Zauważył, że aplikacja dzięki spotęgowaniu aspektu wizualnego treści, ułatwia przekazywanie informacji w sposób ekspresyjny, a co za tym idzie wzajemne dzielenie się doświadczeniami i wchodzenie w interakcje społeczne.

ARCHIWIZACJA – chcemy pamiętać

Użytkownicy Instagrama wykorzystują go również jako rodzaj albumu fotograficznego, bazy zdjęć i wspomnień, którą zawsze mają na wyciągnięcie ręki. Ankietowani stwierdzili, że jednym z powodów dla których aplikacja jest dla nich pociągająca, jest wygoda w archiwizowaniu codziennych sytuacji, trwałym zapisaniu swoich podróży za pomocą fotomapy, oraz sprawnym przerabianiu zdjęć. Profil na Instagramie może służyć jako personalna przestrzeń, płótno na którym zaznaczamy fakty z naszej autobiografii, jedynie dla nas samych.

SAMO EKSPRESJA – chcemy mówić o sobie

Publikując zdjęcie na portalu społecznościowym unikamy bezpośredniego kontaktu z widownią, która ocenia nasze wytwory. Oczywiście obserwatorzy mogą komentować udostępniane treści, jednak w przypadku komunikacji elektronicznej efekt ten jest rozłożony w czasie, i może stanowić mniejsze zagrożenie. Instagram może stać się stosunkowo bezpieczną przestrzenią dla samo ekspresji, pokazania ludziom naszej prawdziwej twarzy. Do ciekawej konkluzji doszli badacze, którzy postanowili porównać użytkowników aplikacji Snapchat do użytkowników Instagrama. Wyniki wskazały na tendencję do ukazywania swojego prawdziwego Ja na Snapchacie – platformie na której udostępniane zdjęcia znikają chwilę po otworzeniu ich przez obserwatora. Użytkownicy Instagrama wykorzystywali platformę do przedstawienia swojego Ja idealnego – wyobrażonego obrazu własnej osoby, podmiotowej wizji tego, jakim chciałoby się być (Choi, Sung, 2018).

ESKAPIZM – chcemy uciec od samego siebie

Escape theory – teoria ucieczki od „self” oryginalnie służyła jako wytłumaczenie dla zachowań suicydalnych. Baumeister (1990) za jej pomocą opisywał doświadczanie potrzeby odcięcia się od własnego „Ja” oraz rzeczywistości u osób, które posiadają wyższe standardy i ideały, od tych które rzeczywiście są w stanie osiągnąć. Young i in. (2017) definiował eskapizm jako „zachowanie służące dystrakcji od rzeczywistych problemów”. Raniące, trudne kwestie psychologiczne takie jak depresja, lęk I niskie mniemanie o sobie samym mogą prowokować jednostkę do eskapizmu w stronę świata wirtualnego. Dodatkowym impulsem może być lęk przed utratą (fear of missing out), związany z możliwością przeoczenia najnowszych postów, informacji które mogą być dla nas istotne, interesujące, posłużyć nam dawką dopaminy. Czasami eskapizm może być związany z nieznośną nudą codziennych problemów, brakiem motywacji, lub chęcią odcięcia się od przykrych myśli.

PODGLĄDACTWO – chcemy wiedzieć jak zachowują się inni

Profile i relacje z dnia użytkowników Instagrama stanowią okno do ich życia, mózgów, relacji oraz pracy. Jeżeli jest dostatecznie mocno uchylone, stanowią też okno do ich poglądów politycznych, lęków, porażek, których jesteśmy ciekawi. Informacje na temat życia celebrytów, ale i naszych znajomych to dla nas istotne dane, ponieważ pomagają odnaleźć się w świecie społecznym. Od rekomendacji muzycznych, po wskazówki odnośnie możliwości spędzania wolnego czasu, obserwacja zachowań innych ludzi pomaga nam kształtować własny obraz świata i siebie samych. Dzięki dostępności nieskończonej ilości fotografii, z łatwością poznamy również dominujące trendy w sztuce. Każdy użytkownik oferuje wgląd w niepowtarzalną perspektywę, indywidualną metodę ekspresji, odtwarzania rzeczywistości, która może stanowić źródło inspiracji.

Bibliografia:

Baumeister, R. F. (1990). Suicide as escape from self. Psychological review97(1), 90.

Blight, M. G., Ruppel, E. K., Schoenbauer, K. V. (2017). Sense of community on Twitter and Instagram: Exploring the roles of motives and parasocial relationships. Cyberpsychology, Behavior, and Social Networking20(5), 314-319.

Choi, T. R., Sung, Y. (2018). Instagram versus Snapchat: Self-expression and privacy concern on social media. Telematics and Informatics35(8), 2289-2298.

Lee, E., Lee, J. A., Moon, J. H., Sung, Y. (2015). Pictures speak louder than words: Motivations for using Instagram. Cyberpsychology, behavior, and social networking18(9), 552-556.

Siibak, A. (2009). Constructing the self through the photo selection-visual impression management on social networking websites. Cyberpsychology: Journal of psychosocial research on cyberspace3(1).

Young, N. L., Kuss, D. J., Griffiths, M. D., Howard, C. J. (2017). Passive Facebook use, Facebook addiction, and associations with escapism: An experimental vignette study. Computers in Human Behavior71, 24-31.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Scroll to top